Idąc do Paschy, chcemy poznać cierpliwość Boga, Jego miłosierdzie i Jego przebaczenie. Cierpliwość, spotkania z nieurodzajnym drzewem figowym. Miłosierdzie, słuchają po raz kolejny przypowieści o miłosiernym ojcu i marnotrawnych synach. Doświadczyć mocy przebaczenia, kiedy spotkamy kobietę pochwyconą dopiero co na cudzołóstwie (początek 8-go rozdziału Ewangelii św. Jana), gdy Jezus przebacza jej i mówi „idź nie grzesz więcej”.
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia, cierpliwości i przebaczenia. On nas zaprasza żebyśmy czytali znaki czasu. Znakami czasu, dla pokolenia Jezusa, była tragedia pielgrzymów z Galilei, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar podczas Paschy. Cierpienie niewinnych to jest także wydarzenie związane tragedią budowlaną zawalenia się wieży w Siloe i śmierć 18 osób.
Pytanie dlaczego zginęli? Czy to też znak, który prowadzi do nawrócenia? – „jeśli się nie nawrócicie, tak samo zgniecie”. Co ja robię ze słowem ze Środy Popielcowej? – „Nawracajcie się, siebie i wierzcie w Ewangelię”. Czy już zacząłem zmieniać myślenie pod wpływem łaski Boga, czy na tym nawróceniu na Jezusa mi zależy? Czy o to się modlę?
Kiedy Jezus powoływał Bartłomieja czyli Natanaela, widział go pod drzewem figowym, to oznacza że Bartłomiej studiował Torę, że spożywał ją w całości, tak jak się spożywa figowiec. Drzewa owocowe były wielkim uszanowaniu w Izraelu. Nawet podczas oblężenia miasta nie niszczono drzew owocowych. Księga Kapłańska podpowiada nam w 19 rozdziale, wersety 23-25, jak postępowano z drzewami owocowymi. Przez 3 lata nie można było spożywać owoców z młodym drzew. Czwarty rok był przeznaczony dla Pana. Dopiero w piątym roku było wolno karmić się jego owocami.
Pan Bóg jest cierpliwy. Czeka na moje i twoje nawrócenie. Nie odbędzie się ono bez otwarcia się na łaskę Boga, na moc Jego Ducha. Nie obędzie się bez odkrywania cierpliwości, miłosierdzia i przebaczenia Wszechmocnego
ks. Wenancjusz Zmuda
Source: czytanie